زمین لرزه ای دوباره در پایه ششم ابتدایی

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
در سالیان گذشته تغییری اساسی در دوره ابتدایی بوجود آمد و دوره ابتدایی دارای۶ پایه تحصیلی شد و کتب درسی هم دستخوش تغییر شدند . 

بنده از دوران دانش آموزی خاطره ای از تغییر نظام آموزشی با نام نظام جدید داشتم . آن موقع به حدی شتابزده و بدون کارشناسی طرح پیاده شد که تا یکی دوسال دانش آموزان  بدون کتاب سر کلاس میرفتند و حتی معلمان هم نمی دانستند که چه محتوایی را باید تدریس کنند . از آن نظام تا چند سال دانش آموزانی ضعیف و بدتر از آن بلاتکلیف فارغ التحصیل شدند ، چندین بار تغییر کرد و نهایتا شد همان که بود . خلاصه از بحث اصلی خارج نشویم .

بعد از سالیان دوباره به طرح تغییر نظام آموزشی برخوردم و اوضاعی بدتر از آن . نمیدانم چرا همه چشمشان را بسته اند . چرا مرتبا باید معلمان و بدتر از آن دانش آموزان را سردر گم کنیم . مثال کلاس ششم شتابزده با کتابهایی خارج از خوانده های دانش آموزان  تالیف و امر به تدریس شد . معلمان را با چالشی سخت روبرو کرد . خلاصه در طول چند سال و اصلاح کتاب ها دوباره بدون اطلاع محتوای کتاب ها دستخوش تغییر شد .

این چه نظام آموزشی است که تند تند تغییر میکند و تکلیف دانش آموزان چیست ؟ چرا نمی توان کتاب هایی متناسب با سن و پایه تحصیلی تالیف نمود .

در دوره های قدیم ، نظام آموزشی نگاهی ویژه به پایه پنجم به عنوان پایان تحصیلات ابتدایی داشت و در این پایه معمولا معلمانی مسلط و آماده تدریس میکردند .از این پایه بعنوان پلی بین ابتدایی و دوره بعدی ( راهنمایی ) یاد میشد که اهمیت و جایگاهی ویژه داشت .

چطور میشود که محتوای کتاب درسی کلاس ششم عوض میشود و معلم هنوز اطلاع ندارد ؟!  کتاب های درسی که دستخوش تغییر میشوند باید اول در دسترس معلمان قرار گیرند . بنده معتقدم پایه های ابتدایی باید تخصصی شود و معلمان که دوره مربوطه را دیده اند در پایه های مربوط به خود تدریس کنند .وقتی معلمی در پایه ای تدریس و کسب تجربه میکند براحتی میتواند سال های بعدی دانش آموزانی با سطح علمی بهتر را تحویل جامعه دهد . پایه ششم اهمیت بسیار دارد قبلا در این پایه چندین معلم با تخصص مربوطه تدریس می کردند که در تغییر نظام آموزشی تدریس پایه مشروط شد به یک معلم !   که متاسفانه به معلمان آن هم کم لطفی میشود .معلمانی از ابتدا برای تدریس داوطلب شدند و دوره مربوطه را طی کردند ، سختی تدریس و.... را به جان خریدند تا کسب تجربه نمودند ولی جالبه در جابجایی ها براحتی جایگزین میشوند . تحقیقی بعمل نیامده که جابجایی معلمین در پایه های مختلفی ابتدایی چقدر  درراندمان کاری آنها تاثیر مثبت یا منفی دارد . آیا معلم جدید توانایی تدریس در پایه ششم را دارد ؟

دوره ابتدایی پایه و اساس تحصیلی یک انسان تا پایان عمر میباشد وقتی این پایه لرزان وسست بنا شود نباید انتظار بهبود را در دوره های بعدی تحصیل را داشت . همه کشورهای صاحب نام نگاه ویژه ای به این دوره دارند و برای آن هزینه میکنند . چون نه تنها زیربنای تحصیلی بلکه زیربنای اخلاقی جامعه آینده در این دوره شکل میگیرد . حرف و ناگفته ها بسیار است . 

امیدوارم روزی مسئولین رده بالای آموزشی نگاهی ویژه به دوره ابتدایی و معلمان زحمتکش آن داشته باشند . هرچه سطح وکیفیت آموزش در کشور بهتر شود ، میزان رفاه اجتماعی ، شغل ، جرم و بزهکاری و ...و.... دستخوش تغییر میشود . با آموزش میتوان خیلی از کاستی ها را در جامعه برطرف نمود و بهترین جا برای اجرای آن مدارس هستند چون همین کودکان امروز آینده سازان فردا هستند . 

 

ادامه دارد ....

 

نویسنده : بازدید : 17 تاريخ : جمعه 9 مهر 1395 ساعت: 20:24
اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها