زمین لرزه ای دوباره در پایه ششم ابتدایی

ساخت وبلاگ
چکیده : در سالیان گذشته تغییری اساسی در دوره ابتدایی بوجود آمد و دوره ابتدایی دارای۶ پایه تحصیلی شد و کتب در... با عنوان : زمین لرزه ای دوباره در پایه ششم ابتدایی بخوانید :
در سالیان گذشته تغییری اساسی در دوره ابتدایی بوجود آمد و دوره ابتدایی دارای۶ پایه تحصیلی شد و کتب درسی هم دستخوش تغییر شدند . 

بنده از دوران دانش آموزی خاطره ای از تغییر نظام آموزشی با نام نظام جدید داشتم . آن موقع به حدی شتابزده و بدون کارشناسی طرح پیاده شد که تا یکی دوسال دانش آموزان  بدون کتاب سر کلاس میرفتند و حتی معلمان هم نمی دانستند که چه محتوایی را باید تدریس کنند . از آن نظام تا چند سال دانش آموزانی ضعیف و بدتر از آن بلاتکلیف فارغ التحصیل شدند ، چندین بار تغییر کرد و نهایتا شد همان که بود . خلاصه از بحث اصلی خارج نشویم .

بعد از سالیان دوباره به طرح تغییر نظام آموزشی برخوردم و اوضاعی بدتر از آن . نمیدانم چرا همه چشمشان را بسته اند . چرا مرتبا باید معلمان و بدتر از آن دانش آموزان را سردر گم کنیم . مثال کلاس ششم شتابزده با کتابهایی خارج از خوانده های دانش آموزان  تالیف و امر به تدریس شد . معلمان را با چالشی سخت روبرو کرد . خلاصه در طول چند سال و اصلاح کتاب ها دوباره بدون اطلاع محتوای کتاب ها دستخوش تغییر شد .

این چه نظام آموزشی است که تند تند تغییر میکند و تکلیف دانش آموزان چیست ؟ چرا نمی توان کتاب هایی متناسب با سن و پایه تحصیلی تالیف نمود .

در دوره های قدیم ، نظام آموزشی نگاهی ویژه به پایه پنجم به عنوان پایان تحصیلات ابتدایی داشت و در این پایه معمولا معلمانی مسلط و آماده تدریس میکردند .از این پایه بعنوان پلی بین ابتدایی و دوره بعدی ( راهنمایی ) یاد میشد که اهمیت و جایگاهی ویژه داشت .

چطور میشود که محتوای کتاب درسی کلاس ششم عوض میشود و معلم هنوز اطلاع ندارد ؟!  کتاب های درسی که دستخوش تغییر میشوند باید اول در دسترس معلمان قرار گیرند . بنده معتقدم پایه های ابتدایی باید تخصصی شود و معلمان که دوره مربوطه را دیده اند در پایه های مربوط به خود تدریس کنند .وقتی معلمی در پایه ای تدریس و کسب تجربه میکند براحتی میتواند سال های بعدی دانش آموزانی با سطح علمی بهتر را تحویل جامعه دهد . پایه ششم اهمیت بسیار دارد قبلا در این پایه چندین معلم با تخصص مربوطه تدریس می کردند که در تغییر نظام آموزشی تدریس پایه مشروط شد به یک معلم !   که متاسفانه به معلمان آن هم کم لطفی میشود .معلمانی از ابتدا برای تدریس داوطلب شدند و دوره مربوطه را طی کردند ، سختی تدریس و.... را به جان خریدند تا کسب تجربه نمودند ولی جالبه در جابجایی ها براحتی جایگزین میشوند . تحقیقی بعمل نیامده که جابجایی معلمین در پایه های مختلفی ابتدایی چقدر  درراندمان کاری آنها تاثیر مثبت یا منفی دارد . آیا معلم جدید توانایی تدریس در پایه ششم را دارد ؟

دوره ابتدایی پایه و اساس تحصیلی یک انسان تا پایان عمر میباشد وقتی این پایه لرزان وسست بنا شود نباید انتظار بهبود را در دوره های بعدی تحصیل را داشت . همه کشورهای صاحب نام نگاه ویژه ای به این دوره دارند و برای آن هزینه میکنند . چون نه تنها زیربنای تحصیلی بلکه زیربنای اخلاقی جامعه آینده در این دوره شکل میگیرد . حرف و ناگفته ها بسیار است . 

امیدوارم روزی مسئولین رده بالای آموزشی نگاهی ویژه به دوره ابتدایی و معلمان زحمتکش آن داشته باشند . هرچه سطح وکیفیت آموزش در کشور بهتر شود ، میزان رفاه اجتماعی ، شغل ، جرم و بزهکاری و ...و.... دستخوش تغییر میشود . با آموزش میتوان خیلی از کاستی ها را در جامعه برطرف نمود و بهترین جا برای اجرای آن مدارس هستند چون همین کودکان امروز آینده سازان فردا هستند . 

 

ادامه دارد ....

 

زمین,زمین لرزه,زمینه,زمین شناسی,زمین فوتبال,زمین والیبال,زمین تنیس,زمین ناهموار,زمین بسکتبال,زمین خواری,...
نویسنده : بازدید : 22 تاريخ : جمعه 9 مهر 1395 ساعت: 20:24