✔ نقش مدرسه و معلمان در ساخت جامعه ای سالم

ساخت وبلاگ
چکیده :  ☑☑☑☑☑☑☑☑☑☑☑ ✔ نقش مدرسه و معلمان در ساخت جامعه ای سالم هيچ كدام از افرادي كه در جامعه با عنوان بزهك... با عنوان : ✔ نقش مدرسه و معلمان در ساخت جامعه ای سالم بخوانید :
 ☑☑☑☑☑☑☑☑☑☑☑

نقش مدرسه و معلمان در ساخت جامعه ای سالم


هيچ كدام از افرادي كه در جامعه با عنوان بزهكار شناخته مي‌شوند از لحظه تولد يا حتي دوران كودكي بزهكار نبوده‌اند. بزهكاري، نزاع با جامعه و اطرافيان، اعتياد و همه آسيب‌هاي اجتماعي كه براي جامعه معضل و آسيب قلمداد شده و حيات افراد را به مخاطره مي‌اندازد در وجود تك تك بزهكاران مانند تمام خصايص خوب و ويژگي‌هاي مثبت شكل مي‌گيرد و نطفه مي‌بندد در حالي كه مي‌توان از همان لحظه اول و زماني كه هنوز فاجعه به عمق خود نرسيده جلوی آن را گرفت و مانع رشد آن شد.

یکی از مهمترین جایی که کودک از بدو تولد شخصیت آن شروع به شکل گیری می کند خانواده است . خیلی از افراد تصور میکنند که کودکان آنها بدلیل کمی سن هنوز توانایی فهمیدن مسائل را ندارند در صورتی که علم روانشناسی ثابت کرده خیلی از رفتارهای ما در بزرگسالی ریشه در کودکی ما دارد .
در سال های بعدی بعد از خانواده بیشترین زمان را کودکان در مدرسه میگذانند . در این برهه شخصیت آنها شروع به شکل گیری کرده و معلمان و سایر همکلاسی ها نقش بسیار مهمی در قالب گیر شخصیت یک کودک دارند .

پرورش حس مسئولیت پذیری در کودکان

☑ شناخت : تمام کسانی که در امر آموزش و پرورش کودکان سهیم هستند باید به ویژگی های عقلانی، عاطفی، جسمانی و اجتماعی آن ها آگاه باشند تا بر اساس ویژگی های مذکور به آموزش مسئولیت پذیری در کدکان اقدام کنند.


☑برآوردن نیازهای زیستی و روانی : پرورش حس مسئولیت پذیری در اقتضا می کند وضعیتی فراهم شود که در سایه آن نیازهای زیستی و روانی آن ها برآورده شود.

☑ پرورش قوای ذهنی : برای این که کودکان بتوانند مسئولیت بپذیرند و به خوبی آن را انجام دهند باید قوای ذهنی و شناختی شان شکوفا شود .

☑ عزت نفس: برای تشویق به قبول مسئولیت انجام فعالیت های مختلف، لازم است که به عزت نفس آن ها توجه و کرامت و ارزشمندی شخصیت ایشان حفظ شود.


☑ تقویت تقوای الهی: تقوای الهی مانع نیرومندی است که انسان را از ارتکاب گناه باز می دارد و مهم ترین عامل برای انجام مسئولیت انسان در برابر خداوند خویش، جامعه و طبیعت است، لذا باید در تقویت تقوای آنان که خدمتگزاران و مسئولان آینده جامعه هستند، کوشید.

☑ تقویت اعتماد به نفس: اعتماد به نفس از مهم ترین عوامل برای انجام مسئولیت انسان نسبت به خویش و جامعه بشری است. کسی که از اعتماد به نفس برخوردار است به خوبی می تواند استعدادهای خود را شکوفا سازد و به پذیرش مسئولیت های فردی و اجتماعی روی آورد.

☑ شناخت ارزش های حاکم در جامعه : اولیا و مربیان باید بچه ها را با ارزش های مرسوم جامعه آشنا سازند تا طبق آن ارزش ها، رفتار خویش را شکل دهند.

☑نظم و انضباط: گاهی بچه ها به دلیل بی انضباطی یا بی نظمی ممکن است احساس بی کفایتی و بی ارزشی کنند و اعتماد به نفس خود را از دست بدهند و سرانجام در انجام مسئولیت خویش موفق نشوند. لذا به منظور پرورش حس مسئولیت پذیری در آن ها باید نظم و انضباط در وجود آن ها تقویت شود.


🔴 راهبردهای عملی برای آموزش مسئولیت پذیری به کودکانمان

به آنها فرصت بدهید تا خودش به تنهایی مهارت های تازه ای را فرا بگیرد.


- برای ابراز شخصیت به آن ها مسئولیت هایی در حد توانایی شان واگذار کنید.


- با سپردن مسئولیت های جزئی، کودکان را برای زندگی اجتماعی و قبول مسئولیت های بزرگ آماده کنید.


به آن‌ها اجازه بدهید نظرات و عقایدشان را بیان کنند و هر کجا لازم است دست به انتخاب بزنند.


آن‌ها را با نتایج طبیعی و منطقی اعمالشان مواجه سازید؛ این روش مسئولیت رفتار را به عهده خودش می گذارد و به او فرصت می دهد از حوادث اجتماعی و طبیعی درس بگیرد.


مسئولیت انجام تکالیف درسی را به خود او واگذار کنید.

حق او را در انتخاب های مختلف محفوظ نگه دارید تا خودش انتخاب کند و مسئولیت انتخاب های مختلف را برعهده بگیرد.


برخی اوقات تصمیم گیری را بخود او واگذارید ، او را از نگرش های دیگران آگاه سازید زیرا انتخاب های وی از نیازها، حقوق و مسئولیت های دیگران متاثر است. برای افزایش مسئولیت پذیری، باید بازخورد مناسب را درباره اثربخش بودن پاسخ های مناسب به او بدهید.


در انجام کارها اعتماد به نفس و عزت نفس آن ها را بالا ببرید.


- انتظارات خود را مشخص و آن ها را به شیوه ای بیان کنید که یک کودک به خوبی درک کند.

پیامدهای ناشی از رعایت نکردن محدودیت ها را صریح بیان کنید.


- به هنگام ناتمام ماندن کارها از سرزنش کردن آن ها پرهیز کنید.

از تصمیم گیری به جای او، خودداری کنید.


اعطای پاداش، وقتی که بخشی از کارش را با موفقیت انجام داد را فراموش نکنید.

به وعده ای که به می دهید وفا کنید.


به شیوه صحیح و منطقی به آنها محبت کنید. هرگز بین کودکان تبعیض روا مدارید و بین آن ها به عدالت رفتار کنید.

در عمل و گفتار الگوی مناسبی برای کودکان باشید.


بسته های آموزشی

هر ساله آموزش‌های مختلفی به معلمان ارائه میشود در این بسته های آموزشی که جهت ارتقا سلامت کودکان طراحی می گردد بایستی با نظر تیم های متخصص در این حوزه تدوین و طراحی گردند و همچنین محتوای آموزشی و آموزش دهنده بایستی بصورت کار تیمی و از گروه های متفاوت متخصصین در این حوزه باشند. زیرا که نحوه آموزش و بیان آن و همچنین مورد پذیرش بودن فرد آموزش دهنده از طرف کودکان تاثیر بسزایی در یادگیری خواهد داشت.لذا درگیر نمودن رشته هایی که به لحاظ جنسیتی در حوزه دختران و زنان آموزش دیده و پژوهش دارند ، فایده بیشتری در برخواهد داشت.
در این بسته های آموزشی متاسفانه به والدین کمتر بعنوان مربی نگریسته شده . با توجه به شواهدی که در جامعه وجود دارد والدین هم نیازمند بسته های آموزشی هستند. از طرف دیگر زبان گفتار بسیار مهم است چرا که وقتی نگاه جنسیتی به این موضوع وجود داشته باشد کمک بیشتری به انتقال مفاهیم خواهد کرد.

این نیازها طبیعتا در مناطق محروم مهم تر و پررنگ تر خواهد بود چراکه یکی از مسایل عمده فرهنگ های متفاوت و دیدگاه های متفاوت است و نمی توان بسته های آموزشی دانش آموزان شهری مانند تهران را بابسته های آموزشی دانش آموزی در شهرهای محروم یا توریستی را یکی دانست؛ در بسیاری از مواقع دغدغه ها هم متفاوت است ، مهم است از افرادی در این کار استفاده شود که بافت فرهنگی منطقه را به خوبی می شناسند. بنابراین بسته های آموزشی در مناطق مختلف باید متفاوت صورت بگیرد.

در مدارس دخترانه باید به دختران که مادران آینده بیشتر توجه کرد ، زیرا تربیت بهتر دختران یعنی تربیت انسانهایی نمونه در جامعه آینده !
همه میدانیم که مادران بزرگترین نقش را در تربیت یک نسل دارند و میتوان از اکنون با تربیت و آموزش صحیح دختران بستر جامعه ای سالم را در آینده فراهم نمود .


🔴 اولیا مهم‌ترین الگو برای رفتار فرزندان در جامعه

نخستین قدم در مهار خشونت در جامعه ارائه برنامه‌ها و فعالیت‌های مستمر برای آگاه‌سازی عموم به‌خصوص اولیای دانش‌آموزان است. در این برنامه‌ها لازم است افراد جامعه در زمینه مسائل مربوط به خشونت و علل بروز آن راهنمایی شوند و همچنین بتوانند به ارزیابی رفتارهای خود با کودکان خصوصا در زمان بلوغ و تحولات سریع، اما ناهماهنگ جنبه‌های مختلف رشد خود قرار دارند و بیش از همه دوره‌های زندگی خود، حساس و نیازمند توجه هستند بپردازند.

اولیا به‌عنوان نخستین معلم کودک می‌توانند منبع مهمی برای مشاهده و یادگیری رفتارهای منفی و پرخاشگرانه باشند. رفتارهای خشن اولیا و استفاده از تنبیه بدنی در خانواده الگویی در اختیار فرزندان قرار می‌دهد که چگونه می‌توان دیگران را به‌ویژه وقتی ضعیف‌ترند آزار و اذیت کرد. تنبیه بدنی، دشمنی و خشونت کودکان را خصوصا در بلوغ را برمی‌انگیزد و این احتمال را افزایش می‌دهد که آنها نیز به‌نوبه خود در برخورد با دیگران به خشونت‌های فیزیکی روی بیاورند. در این صورت همچنان که شاهدیم خشونت از طریق نسل‌ها به‌صورت مدارهای معیوب همچنان ادامه می‌یابد.

یادگیری خشونت همچنین از طریق الگو گیری از تصاویر و کلمات رسانه‌ها به‌خصوص ‌تلویزیون، سینما، بازی‌های خشن ویدئوئی و دیگر رسانه‌های الکترونیکی و همچنین مشاهده مجازات‌های خشونت‌آمیز دیگران در جامعه حاصل می‌‌شود. کودکان از این طریق روش‌های زیادی را برای آزاررساندن به دیگران یاد می‌گیرند و رفتار مشاهده شده را در مواقعی که عصبانی، خشمگین یا ناکام در رسیدن به اهداف خود یا در تعارض با دیگران هستند، به کار می‌برند.

در همین حال بسیاری از محققان تعلیم و تربیت ضمن تأکید بر اهمیت آگاه‌سازی عموم، در زمینه علل افزایش رفتارهای خشونت‌آمیز و افزایش جرم، نظام‌های آموزشی را به‌عنوان یکی از نهادهای مؤثر و مسئول به چاره‌جویی با این معضل اجتماعی به یاری می‌طلبند.

 

🔴 نقش معلمان در توجه به مشکلات بهداشت روانی


مشکلات مربوط به بهداشت روانی کودکان در انزوا قابل کنترل نیست. این مشکلات ممکن است در محیط مدرسه خود را نشان دهند و تجربه حاکی از آن است که والدین در گام اول برای کمک به کودکان اغلب از معلمان یاری می جویند.
برای مراکز خدمات اصلی مانند مدرسه ها، کمک کردن به این کودکان به دلیل رابطه ای که با آن ها ایجاد کرده اند سهولت دسترسی به منابع کمکی یا شدید نبودن مشکل آن ها در حدی که ارجاع به مراکز خدمات تخصصی را بطلبند، می تواند آسان تر باشد. به همین دلیل معلمان اغلب خود را در خط مقدم مقابله با این مشکلات می یابند.
افزایش قابل ملاحظه مشکلات مربوط به بهداشت روانی در کودکان و نوجوانان سبب شده است که بخش خدمات بهداشت روانی کودکان و نوجوانان به سختی بتواند از پس مشکلات حاصل برآید و منابع تخصصی آن تحت تنش قرار گرفته است.
قطع خدمات فهرست انتظار طولانی و تاخیر در ارائه این کودکان به منابع مربوطه اموری شایع هستند. بسیاری از کودکانی که دچار مشکلات بهداشت روانی هستند با خدمات تخصصی و افراد متخصصی که در مدرسه مستقیما با کودکان و نوجوانان کار می کنند، تماس پیدا نمی کنند و ناچار به درگیر شدن با مشکلات خود در جامعه می شوند.
به علاوه پیشبرد سطح بهداشت روانی کودکان در محیط های مختلف از جمله در مدارس لازم است ، زیرا مدرسه و عوامل تربیتی می توانند بر رشد و بهزیستی هیجانی کودکان موثر باشند.


🔵 چه خطراتی کودکان و نوجوانان را تهدید می‌کند؟

در پیام‌های آموزشی دفتر مراقبت از آسیب‌های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش آمده است: در گروه سنی کودکان و نوجوانان، خطرات مختلفی وجود دارند که به‌دلیل مقتضیات این سن و زمینه‌های خطرجویی، هیجان‌طلبی و کنجکاوی، به‌ویژه در بین نوجوانان، آنان را تهدید می‌کند و به‌طور خلاصه می‌توان این خطرات را در گرایش به رفتارهای پرخطر، تعبیر کرد. در اینجا به برخی از این خطرات، اشاره می‌شود.

• گرایش به مصرف دخانیات

• گرایش به سوءمصرف مواد

• گرایش به خشونت

• گرایش به سبک‌های زندگی نابهنجار

• تأثیرپذیری از فضاهای مجازی و شبکه‌های اجتماعی

• شکست تحصیلی

 

🔵 عوامل مخاطره‌آمیز کودکان و نوجوانان کدامند؟


در یک تحلیل مختصر، می‌توان این عوامل را به دو دسته تقسیم کرد

الف: عوامل فردی که شامل ویژگی‌های شخصیتی، وضعیت بهداشت روان و تاب‌آوری فرد (از قبیل اعتمادبه‌نفس، خودارزشمندی، کنترل هیجان و...)، نگرش نسبت به رفتارهای پرخطر، وضعیت تحصیلی و مؤلفه‌های مشابه دیگر است.

ب: عوامل محیطی و اجتماعی؛ از قبیل: وضعیت خانوادگی، دوستان و همسالان، محیط زندگی فرد.

این دسته‌بندی را می‌توان با جزئیات بیشتر اینگونه عنوان کرد:

1. عوامل روانی عاطفی: ‌از قبیل افسردگی، اضطراب، استرس، پرخاشگری شکست‌های عاطفی، سوگ ناشی از طلاق والدین ، ناکامی‌ها، کم‌توجهی و کمبود عاطفی، تحقیر شدن

2. عوامل خانوادگی: از قبیل بدسرپرستی، جدایی والدین، سابقه رفتارهای پرخطر در خانواده، الگوها و شیوه‌های نامناسب فرزندپروری

3. عوامل تحصیلی: از قبیل افت تحصیلی، تکرار پایه، سابقه فرار از مدرسه

4. عوامل محیطی و اجتماعی: از قبیل دوستی با افراد پرخطر، زندگی در محیط‌های پرخطر، یادگیری و همانندجویی رفتارهای پرخطر

5. عوامل نوپدید: از قبیل تأثیرپذیری از رسانه‌ها، همانندجویی با قهرمان‌های رسانه‌ای و به‌ویژه فیلم‌ها، انیمیشن‌ها، بازی‌های رایانه‌ای و مجازی

6. عوامل ناشی از تجربه رفتارهای پرخطر: از قبیل تجربه حداقل یک‌بار گرایش به رفتارهای پرخطر (هرچند که برای سرگرمی و تفریح باشد.)


🔴 چرا کودکان و نوجوانان دچار رفتار پرخطر می‌شوند؟

سؤال این است که چه دلایل و زمینه‌هایی موجب گرایش کودکان و نوجوانان به رفتارهای پرخطر می‌شود؟ برخی از مهم‌ترین زمینه‌ها، عبارتند از:

✳ فشار همسالان و یادگیری از آن‌ها

✳ وجود زمینه‌های مخاطره‌آمیز در خانواده

✳گرایش به کنجکاوی

✳ گرایش به تفریح و لذت

✳ یادگیری از رسانه‌ها و صنایع فرهنگی

✳ فشارهای ناشی از مشکلات مربوط به بهداشت روان

✳ شکست‌های تحصیلی

 

⚠⚠

بااینکه اعمال خشونت و ایراد ضرب‌وجرح و قتل افراد بی‌گناه توسط بزرگسالان در جوامع پدیده جدیدی نیست و همیشه وجود داشته است، موضوع نگران‌کننده در سال‌های اخیر فراوانی و شدت وقایع و به‌ویژه پایین‌آمدن سن کسانی است که به مدد اسلحه سرد یا گرم با برنامه‌ریزی قبلی به فرد یا گروهی آسیب وارد کرده و آنان را از زندگی ساقط می‌کنند.


در ایران صفحات حوادث روزنامه‌ها هر از چندی از ماجرای چاقوکشی دانش‌آموز نوجوانی پرده برمی‌دارد که همکلاسی، معلم یا فرد دیگری را مجروح کرده یا به قتل رسانده است. در این‌گونه موارد، قانون و افکارعمومی با انزجار از این عمل و برای جلوگیری از اقدامات مشابه در آینده اشد مجازات را برای فرد خاطی پیش‌بینی می‌کنند. درعین‌حال در کشور ما تحقیقات طولی و گسترده‌ای در این زمینه‌ که این قاتل‌‌‌های جوان چه کسانی هستند، چه مسیری را تا زمان وقوع قتل پیموده‌اند، در چه نوع خانواده‌ای رشد کرده، در مدرسه و طول تحصیل بر آنان چه گذشته و اینکه آیا هرگز به نیازهای عاطفی و اجتماعی آنها در خانه و مدرسه پاسخ داده شده یا نه، انجام نگرفته است. به همین ترتیب پژوهش‌های چندانی هم در مورد سرنوشت بعدی آنان، اثرهای زندگی در زندان و چگونگی شرایط روحی و روانی آنها پس از آزادشدن نیز انجام نمی‌گیرد. حال‌آنکه شناخت ویژگی‌ها و حمایت از نوجوانان آسیب‌پذیری در مدرسه که ممکن است به خاطر شرایط سخت و بحران‌های زندگی ناگهان دگرگون شده و به هر نوع عملی اعم از آسیب‌رسانی، قتل، خودکشی یا حتی کشتارجمعی روی آورند، می‌تواند از ماجراهای دردناک بعدی جلوگیری کند.

از محققانی که در پی شناخت و درک عمیق‌تر مسئله خشونت نوجوانان در جوامع امروز و جست‌وجوی رویکردهای تربیتی حمایت‌آمیز تحقیقات متعددی انجام داده، پیتر لانگمن (Peter Langman) است. نتیجه کلی یکی از پژوهش‌های لانگمن در زمینه بررسی سابقه زندگی 48 نوجوان و بزرگسال جوانی که دست به قتل زده و همکلاسی‌ها، معلم یا فرد دیگری را کشته‌اند، نشان می‌دهد این افراد دارای ویژگی‌‌های مشترکی هستند. به این معنا که بیشتر آنها در دوران کودکی از مراقبت‌های لازم و مناسب برخوردار نبوده‌اند. در خانواده و در مقایسه با خواهران و برادران خود احساس بی‌کفایتی، خودکم‌بینی و عدم‌موفقیت داشته‌اند. در دوران تحصیل دچار ضعف درسی و ناسازگاری بوده‌اند و مدرسه غالباً ناتوان در تشخیص و تأمین نیازهای عاطفی آنها احساس بی‌کفایتی و ناسازگاری را در آنها تشدید کرده است. در میان گروه موردمطالعه لانگمن، 24 دانش‌آموز دبیرستان، 14 دانشجو و بقیه جوانان خارج از محیط‌های آموزشی بوده‌اند.


🔴🔴 مدرسه مهم‌ترین محل پیشگیری و کاهش جرم است

بااینکه بسیاری از تنش‌ها و ناآرامی‌های مدرسه ناشی از رفتارهای میان فردی دانش‌آموزان است که باوجود زمینه‌های اجتماعی و فرهنگی متفاوت کنار هم تحصیل می‌کنند و هرگز آموزشی برای برقراری تفاهم و تقویت مهارت‌های اجتماعی دریافت نمی‌کنند، اما بخشی از رفتارهای خشونت‌آمیز مدرسه می‌تواند نتیجه مستقیم برخوردهای غیراصولی و غیرسازنده برخی از مسئولان و معلم‌های مدرسه در برابر دانش‌آموزان یا حاصل تبعیض، وجود مقررات خشن انضباطی و جو رقابت‌آمیز و ناسالم مدرسه باشد و سازمان مدرسه ممکن است به‌نوعی رفتارهای پرخاشگرانه و خشونت‌آمیز دانش‌آموزان را تقویت کند.

بااینکه نمی‌توان مسئولیت کنترل و حذف خشونت را تنها بر دوش کارکنان مدرسه گذاشت، اما بسیاری از پژوهشگران به قابلیت وسیع تغییر و تحول در مدرسه معتقدند. مدرسه محلی است که دانش‌آموزان بیشترین ساعت‌های روز را در آن می‌گذرانند و تعامل‌های درون مدرسه می‌تواند عمیق‌ترین اثرات را بر زندگی آنان بگذارد.

ازسویی مدرسه برای برخی دانش‌آموزان که از نظر اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی در شرایط دشواری قرار دارند گاهی تنها پناهگاه و قابل‌اعتمادترین مکان است برای این کودکان، معلمان و کارکنان مدرسه تنها کسانی هستند که می‌توانند مسائل خصوصی خود را با آنان در میان بگذارند و تقاضای کمک کنند.

✴✴معلم‌ها لازم است از باورها، ارزش‌ها و پیش‌داوری‌های خود که ممکن است در رابطه آن‌ها با دانش‌آموزان تأثیر بگذارد، آگاه باشند و الگوی مناسبی برای همانندسازی و انتقال ارزش‌های مثبت باشند.

طبیعتاً چگونگی تهیه و تدوین این نوع برنامه‌ها در حیطه مسئولیت مراکز آماده‌سازی معلمان و برنامه‌های آموزش ضمن خدمت مدیران مدارس است. از مدیران انتظار می‌رود با تقویت مهارت‌های ارتباطی معلمان و تشویق آنها به استفاده از انضباط مثبت و روش‌های نوین نظارت بر رفتار دانش‌آموزان، ظرفیت حل اختلاف را در معلمان بالا ‌ببرد .


🔴 آموزش و توانمندسازی دانش‌آموزان

بااینکه مسئولیت عمده فعالیت‌های پیشگیری از خشونت در مدرسه به عهده مسئولان مدارس است، اما دانش‌آموزان هم می‌توانند درصورتی‌که در تلاش‌های پیشگیری و مقابله با این مسئله مشارکت داده شوند، از عوامل مهم بازدارنده خشونت باشند.
مشارکت دانش‌آموزان در این برنامه‌ها در مرحله اول به معنای اندیشیدن در مورد قبح خشونت، حرف‌زدن درباره آن، آگاهی از قوانین و مقررات و آشنایی با حقوق و مسئولیت‌های خود است.

مرحله دوم شامل توانمندسازی دانش‌آموزان برای حمایت از خود در برابر اعمال خشونت به کمک مجموعه‌ای از راهبردهای مفید برای استفاده در وضعیت‌های دشوار در مدرسه و جامعه است. بدیهی است اقدام‌های پیشگیرانه مدرسه باید از سال‌های اولیه تحصیل آغاز شود. این آموزش‌ها شامل مدیریت خشم و کنترل تنش‌ها و تمایلات آنی، احترام‌گذاشتن به تفاوت‌های فردی و استفاده از راهبردهای مسالمت‌آمیز برای بهبود روابط میان فردی است. برخی رویکردها شامل میانجیگری و مدیریت تعارض (Mediation) مهارت‌های مقاومت‌ورزی و نه گفتن در برابر رفتارهای زورگویانه یا استفاده از دخانیات، مواد مخدر و پرهیز از دیگر عادات ناپسند است.

از برنامه‌های مؤثر برخی از مدارس آلمان در مقابله با مسئله خشونت در مدرسه تهیه و اجرای مجموعه‌ای از پروژه‌های آگاه‌سازی دانش‌آموزان از ارزش‌های شخصی خود و کسب مهارت‌های اجتماعی است. این پروژه‌ها برای تقویت آگاهی دانش‌آموزان و تأیید ارزش‌های شخصی آنان طراحی و اجرا می‌شود و بر این پیش‌فرض استوار است که معمولاً عقده حقارت و کمبود اعتمادبه‌نفس دانش‌آموزان منزوی باعث می‌شود کمبودهای خود را با پرخاشگری و آسیب‌رساندن به دیگران و به اشیا جبران کنند.

پروژه مفید دیگری که در جلسات مشاوره کلاسی در مدارس آلمان اجرا می‌شود تمرین خودشناسی است. دانش‌آموزان در کلاس از جنبه‌های مثبت و منفی شخصیت خود و چگونگی تثبیت ارزش‌های شخصی آگاه می‌شوند. پروژه «مربیگری دانش‌آموزان» از طرح‌های دیگر مدارس ابتدایی است که در انجام آن دانشگاه‌ها نقش عمده‌ای به عهده دارند. در این پروژه دانشجویان داوطلب با برقراری ارتباط نزدیک و کار با دانش‌آموزان ضعیف کلاس‌ها، در خانه‌های آنان به آنها کمک درسی می‌دهند.

3.‌ کمک به پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان

نتایج پژوهش‌های سالیان اخیر بر این واقعیت تأکید دارد که یکی از عوامل بروز خشونت و رفتارهای ناسازگارانه دانش‌آموزان، ضعف تحصیلی است. بررسی و تحلیل پژوهش‌ها در زمینه ارتباط بین مسائل درسی و رفتاری نشان می‌دهد که عملکرد ضعیف درسی دانش‌آموز با شروع، فراوانی و شدت اعمال بزهکارانه او رابطه مستقیم دارد. حال‌آنکه عملکرد تحصیلی مطلوب غالباً با امتناع از ارتکاب جرم و دست‌کشیدن از رفتار خلافکارانه همراه است. دانش‌آموزانی که دچار ضعف تحصیلی هستند، اغلب کلاس را نه به‌عنوان محلی برای انجام فعالیت‌های یادگیری شوق‌انگیز، بلکه به‌صورت فضایی کسالت‌آور، رقابت‌آمیز و تحقیرکننده می‌بینند. کمک به پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان با ایجاد فرصت‌هایی برای کسب موفقیت و جلب تأیید دیگران، احتمال شرکت آنان را در رفتارهای ناسازگارانه و خشونت‌آمیز کاهش می‌دهد.

4 ـ تغییر و بهسازی سازمان مدرسه

سیاست‌ها و برنامه‌های مقابله با خشونت در مدارس به‌منظور بهبود وضعیت کلی مدرسه و حذف رفتارهای ضداجتماعی باید با اراده جدی کادر مدیریتی مدرسه، با تخصیص اعتبار و منابع لازم و مشارکت همه عوامل ذینفع در مدرسه انجام گیرد. هدف از این برنامه‌ها ایجاد مدارس امنی است که مسئولان آن برای حل مسائل و اختلال‌های رفتاری به عدم خشونت باور داشته باشند و آن را در عمل نشان دهند.


سخن آخر

براساس آنچه با تأکید بر نتایج پژوهش‌های مختلف گفته شد برای پیشگیری و کاهش بزهکاری و رفتارهای ضداجتماعی در جامعه، پیشگیری زودرس جرم ضروری است، زیرا اقدام‌های پیشگیرانه می‌‌تواند پیامدهای منفی چهار عامل خطرزا مانند بهره هوشی محدود، روش‌های تربیتی ناسالم خانواده، برانگیختگی هیجانی و فقر را کاهش دهد.
اگر میخواهیم جامعه ای سالم داشته باشیم ، همه به حقوق اجتماعی هم احترام بگذارند ، فقر ، جرم و جنایت کاهش یابد و ..... نیازمند آموزش از کودکی تا بزرگسالی هستیم . با آموزش میتوان سطح فرهنگ را بالا برد . بال بردن سطح فرهنگ باعث بهتر شدن سطح استاندارد زندگی در جامعه میشود و این همکاری همه افراد جامعه را میطلبد.

نقش مدرسه در تربیت دانش آموزان,نقش مدرسه در بهداشت روانی,نقش مدرسه,نقش مدرسه در تعلیم و تربیت,نقش مدرسه در تربیت,نقش مدرسه در بهداشت روان دانش آموزان,نقش مدرسه در بهداشت روان,نقش مدرسه در بهداشت روانی دانش آموزان,نقش مدرسه در جامعه,نقش مدرسه در پیشگیری از اعتیاد,...
نویسنده : بازدید : 19 تاريخ : پنجشنبه 8 مهر 1395 ساعت: 21:02